A A A

Niewidzialny

Niewidzialny
20.00 pln
0.00 pln
brak
20.00 pln
42.00 pln
20.00 pln

Niewidzialny

wydawnictwo: e-bookowo

 Opis

Wszyscy lubimy kibicować bohaterom poszkodowanym przez los. Niechcianym, wyszydzanym, naznaczonym przez defekty natury fizycznej. Lubimy obserwować ich wewnętrzne i zewnętrzne metamorfozy. Pragniemy, żeby przezwyciężyli piętrzące się przed nimi problemy i osiągnęli upragniony cel. Widzimy w nich cząstkę siebie, wycinek swojej własnej walki ze światem.

Ale wyobraźmy sobie, że przechodzący wielką przemianę bohater – którego mamy wspierać – jest jednostką głęboko zaburzoną. Nie jest sympatycznym poczciwcem pokroju Rocky’ego Balboa, czy też Daniela Larusso. Jest kimś, kto po trosze przywodzi na myśl F. Dolarhyde’a – jednego z protagonistów powieści „Czerwony smok” T. Harrisa, twórcy Hannibala Lectera. Albo nieco bardziej swojską wersję Patricka Batemana, antybohatera „American Psycho” B. E. Ellisa z domieszką Edwarda Kempera i Tony’ego Soprano. Kimś w pewnym stopniu podobnym do wcześniej wymienionych, ale też zupełnie innym, bo i wychowanym na innym kontynencie, innym kraju, innym świecie.

Kimś, kto wzorce zachowania zaczerpnął wprost z filmów z kaset VHS i wciąż żyje tym dziecięcym eskapizmem. Ktoś, komu nigdy nie dane było w pełni emocjonalnie dojrzeć. I nie można go za to do końca obwiniać.

Czy będziemy w stanie wybaczyć mu przemoc, kłamstwa, manipulacje i kradzież tożsamości tylko dlatego, że dzieciństwo doświadczyło go tak mocno? Czy szaleńcza miłość będzie jakimkolwiek usprawiedliwieniem najcięższej ze zbrodni? A z drugiej strony czy da się trzymać kciuki za organa ścigania w sytuacji, gdy ich przedstawiciele są niemal równie odpychający co ścigany?

A może równie zły – co nasz (anty)bohater – jest cały świat? Czy zwykły człowiek jest w stanie uciec przed wpływem wielkiej polityki? Ustrzec się przed spiralą nienawiści i nieporozumień nakręcanych przez polityków, media, różne grupy etniczne oraz religijne? A jeżeli nie da się przed tym uciec, to może da się to wykorzystać do własnych celów?

„Niewidzialny” to thriller psychologiczny z elementami romansu, kryminału i powieści political fiction. W samej powieści znajdziesz jeszcze więcej trudnych pytań. Ale możemy obiecać, że dostarczy też sporo całkiem satysfakcjonujących odpowiedzi.

 

 O autorze

Bogusz Dawidowicz

Bogusz Dawidowicz

Absolwent stosunków międzynarodowych i studiów podyplomowych z zakresu psychologii. Większość życia związany z Pomorzem Zachodnim. Dzieli czas pomiędzy Polskę a Skandynawię. Interesuje się filmem, literaturą, geopolityką, sportami walki i single maltami. Siłownią oraz kulinariami też nie pogardzi.

Na tematy związane z popkulturą – ze szczególnym uwzględnieniem ki...

Czytaj więcej

 Opinie i oceny

Jeśli masz opinię na temat powyższego produktu, podziel się nią z innymi. Możesz rówież ocenić ten produkt.

Autor:
Opis:
Ocena:
 
na

Niewidzialny

głosowało 2 osób oceniając publikację na 5.00
mysilicielka (2021-11-01 16:38:15)
"Facet od infy", "ten grubas", człowiek niewidzialny... Tomek Kowalski jest odludkiem, nikt go nie interesuje, ludzie raczej wolą go grzecznie omijać niż się z nim zaprzyjaźnić. Cichy, spokojny, trochę odpychający, nie ma żadnych przyjaciół. Może ma kompleksy? Nie, prędzej uważa się za lepszego od innych, patrzy na nich z góry. Niestety jako czytelnik nie mamy wyboru, to z Tomkiem musimy odbyć tę książkową podróż, czy tego chcemy czy nie. Będzie nudno? Oj, bynajmniej... "Niewidzialny" to historia w rodzaju od zera do bohatera, z tą różnicą, że główna postać jest psychopatą. Yup, w jego życiu stało się wszystko to, co mogło człowieka sprowadzić na tę mroczną ścieżkę. Ta powieść to psychologiczny thriller, interesujące przedstawienie procesu stawania się mordercą. Fabuła wydaje się niepozorna, a jednak wciąga od pierwszy stron. Tomek jest postacią o tyle przerażającą, że patrząc z zewnątrz, poza (nie aż takim podejrzanym) wycofaniem się z życia towarzyskieg
Anonim (2021-10-01 00:24:53)
Fajna lektura na ponure, jesienne wieczory. Warta polecenia.