Panel autora Strefa autora Zaloguj się
A A A

Ryszard Makowski

Ryszard Makowski

Ryszard Makowski

Ryszard Makowski (ur. 3 grudnia 1948 w Ostródzie) – pedagog, wychowawca, propagator resocjalizacji poprzez turystykę kwalifikowaną i wychowania przez sztukę… ociec czworga dzieci i dziadek 11 wnuków.
Dzieciństwo i młodość spędził w Łasi (pow. Maków Maz.), tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie podjął naukę w Liceum Pedagogicznym w Różanie, a po obligatoryjnej reorganizacji tychże szkół przeniósł się do Liceum Pedagogicznego w Pułtusku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie[1].
Rozpoczynał pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sielcu. Następnie przez dwa lata pracował w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy, a także w Domu Dziecka w Ostrołęce oraz w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.
Jako wieloletni wychowawca i dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Laskowcu, a także działacz PTTK - promował resocjalizację poprzez turystykę kwalifikowaną (z survivalem włącznie), którą nazywa twardą szkołą charakteru…[2]Zorganizował kilkaset regionalnych i ogólnopolskich rajdów, spływów, wycieczek i szkoleń z zakresu turystyki kwalifikowanej. Ponadto propagował formę wychowania i resocjalizacji poprzez sztukę. Ucieleśnieniem tego pomysłu stała się organizacja okręgowych a potem ogólnopolskich "Przeglądów Dorobku Artystycznego Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich" w Wojewódzkim Domu Kultury w Ostrołęce. Po zakończeniu pracy w zakładzie jako praktyk rozpoczął działalność akademicką[3](Kolegium Nauczycielskie w Międzylesie, a od 2002 r – prowadzi zajęcia na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Niektóre publikacje:
Spostrzeżenia dotyczące obozu studentów WSPS w Zakładzie Poprawczym w Laskowcu (Szkoła Specjalna nr 2/1983)
Turystyczna szkoła charakterów (Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, nr 2/2005)
Przepraszam Cię mamo (Charaktery nr 7/2005)
Po co chodzić po górach (Wychowawca nr 6/2006)
Krótki film o zabijaniu – opowieść o Waldku (Emocje nr. 2/2011)
Przepraszam, czy tu biją? Ależ tak! (Emocje nr 4/2011)
Zimą na grzyby- poradnik (ebook) – wydanie I, wydawnictwo EscapeMagazine.pl, 2007, ISBN 978-83-60320-37-2
Za murami poprawczaka (książka), wydawnictwo Łośgraf, 2009, ISBN 978-83-87572-09-9
Wiersze dla żony (tomik) – wydanie prywatne 2008
Z rodzinnego gniazda (książka) – wydanie prywatne 2011
Poetycki Almanach Kurpiowszczyzny (praca zbiorowa) – T.P.O, 2009, ISBN 978-83-88169-60-1

Adres internetowy: http://www.rysmak.jasky.pl
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Pozostając na stronie akceptujesz to (NACIŚNIJ W CELU AKCEPTACJI). Więcej o ciasteczkach dowiesz się tutaj.