A A A

Różni Autorzy

Różni Autorzy

Różni Autorzy

Anita Sparzyńska

 

Urodziłam się i mieszkam w Krakowie. Tutaj jest miejsce większości wszystkich najważniejszych zdarzeń w moim życiu. Każdego dnia jestem tworzona przez to miasto na nowo by móc w nim i w sobie odkrywać nieznane przestrzenie. Czasami jest tak, że chciałoby się to zapisać i dlatego powstają utwory będące próbą nazwania zdarzeń, z których składa się moja rzeczywistość.

Pisanie jest często niewiadomą, ponieważ odbiór tekstu zależy również od doświadczeń i umiejętności czytelnika, a nie tylko naszego "talentu pisarskiego". To drugie liczy się może bardziej na maturze, czego będę mogła doświadczyć już za kilkadziesiąt dni, ponieważ jestem tegoroczną maturzystką. Jeśli by sięgnąć głębiej do faktów z mojego życia, wystarczy chyba powiedzieć, że przeszłam przez wszystkie stopnie edukacji, jednocześnie starając się czerpać z życia pełnymi garściami. Zawsze chciałam rozwijać się w wielu aspektach, kształtować swoje życie i pozwolić, by ono mnie kształtowało. Taka interakcja daje możliwość na lepsze poznanie siebie i znalezienia w życiu tego, co najważniejsze. Wciąż jeszcze szukam, więc tutaj kończy się notatka, nie kończy się doświadczanie.

 

Andrzej Janczewski

Ostatnio wszędzie jestem najstarszy. Tu - jak sądzę - też. Urodziłem się w lutym 1945 roku. Elektronik. Inżynier. Wciąż "w zawodzie". W wolnych chwilach piszę.
Opowiadanie stanowi fragment większej, obejmującej lata szkolne, całości pt. "Chłopaki to myślą tylko o jednym".

 

Duśka Gaczorek

Mam siedemnaście lat i od dwóch lat zdobywam wiedzę tajemną w artystycznym liceum nr XXI w Krakowie, bo tylko tam czuję się świetnie i nie mam problemu z zielonymi włosami. :)
"Duśka" oczywiście nie jest moim urzędowym imieniem, ale prawdziwe zdecydowanie nie nadaje się do przytoczenia, więc pozostawię je jako jedną, wielką tajemnicę. W wolnym czasie maluję, piszę opowiadania (w chwilach wielkiej desperacji- wiersze) i uczę się biologii, o ile nie jest to mejoza i mitoza.

 

Alan Misiewicz

Fascynat twórczości Jamesa Joyce'a i Ronald R. Tolkiena; kinoman, teatroman, początkujący podróżnik; lubi gotować, krótko spać, poznawać ludzi; wyszukuje małe i duże tajemnice świata, by je opisać; afirmuje życie w każdej postaci; ponadto: od niecałego roku magister filologii polskiej.

 

Barbara Szota

Urodziłam się 31 grudnia 1989 roku w Chrzanowie i mieszkam w Myślachowicach oraz Krakowie. Po ukończeniu I LO w Chrzanowie studiuję na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od dawna interesuję się literaturą, próbując swoich sił w konkursach literackich, zawsze z nadzieją na docenienie.

 

Monika Lach

Ur. 21 kwietnia 1975 roku w Przemyślu. Pisze od dziecka, twórczość własna stała się jej hobby, ale także wkradła się do pracy zawodowej. Jako nauczyciel polonista, a następnie bibliotekarz - układa scenariusze apeli szkolnych. Teksty publikowała w lokalnej prasie między innymi w "Głosie znad Sanu". Swoje wiersze i bajki dla dzieci czyta od 2 lat na antenie regionalnego radia Fara.

 

Małgorzata Kulesza

Rocznik 86', studentka (obecnie IV roku). Od kilku lat próbuje pisać (głównie opowiadania).

 

Paulina Edyta Łapińska

Mam szesnaście lat. Uczę się w zwyczajnym, warszawskim liceum, a po lekcjach zajmuję się realizowaniem rozległych zainteresowań. Jestem wolontariuszką, od czasu do czasu hostessą, niepoprawną romantyczką a przy tym pracoholiczką, wiecznie zabieganą, momentami pisarką, ale przede wszystkim dziewczyną, tajemnicą, kwiatkiem i ziarnkiem piasku. Lubię siedzieć na przystanku autobusowym i obserwować ludzi. Prowadzę bloga, na którym ukazuję złe strony mojej duszy i umysłu. By nie brudzić nimi codzienności.

 

Alina Mendrala

 

Marek Manuszewski

 

Urodziłem się 13 (a jakże) lipca 1960 r. Po liceum ukończyłem Pomaturalne Studium Ekonomiczne, filologię polską z bibliotekoznawstwem i podyplomówkę z języka  polskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomówkę z marketingu i zarządzania dla kadry kierowniczej również na UMK. Pracowałem w stolarni, szkołach podstawowych i Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią. Potem byłem dziennikarzem, szefem działu reklamy radia, pracownikiem promocji TVP-3 Bydgoszcz. Jestem od 2002 r. dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Osielsku koło Bydgoszczy.

Piszę od zawsze, jednak dopiero w tym roku dojrzała we mnie myśl publikacji swoich utworów. Staram się, by to co piszę kierowało się od rzeczywistości ku wzniosłości i nie było li tylko pustą fikcją literacką. Niosło w sobie pewną złożoność prawdy, subtelność i uwikłanie człowieka w ciało,  nici rzeczywistości.

W chwilach wolnych uwielbiam wypady motocyklem (aktualnie Suzuki Bandit) w nieznane, nienazwane; ćwiczę systematycznie jujutsu i tęsknię do szybowców, na których kiedyś latałem. Czasem można znaleźć mnie nad jeziorem polującego na duże karpie, podwodne drapieżniki lub z wędką dorszową na morzu. Oto smaki  życia, które uwielbiam. Nadto staram się wychować na ludzi pewnego miłośnika fordów (najmłodszy syn), przyszłego elektryka trenującego aikido (drugi syn) i niepoprawną humanistkę (córkę studentkę filologii polskiej). Małżonka jest dyrektorem małej, ale przesympatycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce.

 

Dagmara Minda

Przełomowy rocznik 89', mieszkanka Kielc, studiująca w Krakowie anglistykę, na razie pierwszy rok. Nawracające napady spleenu odżegnuje prowokowaniem soczystości istnienia i pierwiastków nadzwyczajnych.

Literatura jest jej drugim domem, a palce zrosły się z klawiaturą wiele lat temu. Wynikiem tej symbiozy jest niemałe doświadczenie pisarskie i pomniejsze sukcesy w konkursach. Aspiruje do ujarzmienia potwora i stworzenia powieści debiutanckiej. Lubi oddychać.

 

Agata Skoczylas

 

 

Studentka Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Pasjonuje się różnymi formami twórczości - malarstwo, rysunek, fotografia, twórczość literacka. Chętnie uczestniczy w studenckich warsztatach międzynarodowych, najlepiej wspomina wyprawę do Niemiec, ostatnimi czasy odwiedziła też Chorwację i Słowację.
Jest osobą aktywną, często podejmującą nowe wyzwania i przygody. Kocha uczyć się rzeczy nowych i odkrywać piękno świata, także to najbardziej zakryte. Długie wędrówki piesze, zwłaszcza po ukochanych Bieszczadach pozwalają spędzać aktywnie czas z najbliższymi i stają się inspiracją w pracy twórczej. Jej marzeniem jest podróż do Australii i zgłębienie tajników chińskiej sztuki kulinarnej.

 

Aneta Sotwin

 

Bożena W. Klekowska

14 lutego obchodziłam 48 urodziny, więc sama sobie zrobiłam miły prezent w postaci  tego niespodziewanego wyróżnienia.

Piszę od dawna. Brałam udział w wielu konkursach prozatorskich, poetyckich, wspomnieniowych. Otrzymałam kilka nagród, kilka wyróżnień. Niektóre z tych nagród są bardzo oryginalne. Moje prace drukowane były w różnych antologiach. Na swoim koncie, jak do tej pory, nie mam  jednak własnej książki. Może kiedyś...

Interesuję się historią obyczaju, życiem codziennym dworu polskiego, folklorem. Od kilku lat zgłębiam tajniki tarota, run, numerologii, wahadełka, czytam też sny. Ogólnie interesuje mnie tzw. ezoteryka. Wiedzę z tych dziedziń staram się przemycać do niektórych moich prac. Może kiedyś ktoś, podobnie jak ja, zainteresuje się "tajemnymi sprawami" i odnajdzie pomoc? Każda wiedza przydatna w życiu codziennym jest cenna. Więc dlaczego nie korzystac z czegoś, co istnieje, jeżeli nie od tysiąca lat, to przynajmniej od kilku stuleci? Tylko głupiec się śmieje z czegoś, czego nie rozumie.

Pomagajmy więc sobie jak naczęściej i UŚMIECHAJMY SIĘ DO SIEBIE!

 

Aleksandra Barysz - Imiołek

 

Przyszłam na świat w 1974 roku w przepięknym mieście Gdańsku. Z wykształcenia jestem pedagogiem nauczania wczesnoszkolnego zintegrowanego, ale nie było mi dane pracować w swoim wymarzonym zawodzie. Na co dzień zajmuję się analizami, tabelkami, sprawozdaniami, a w wolnych chwilach uciekam do świata fantazji. Spisuję wtedy, wymyślone przez mnie, losy różnych bohaterów.

Obecnie pracuję nad książką, którą chciałabym w przyszłości wydać. Mam nadzieję, że dotychczasowe doświadczenia życiowe pozwolą mi stworzyć ciekawą, niezapomnianą i pełną wrażeń opowieść.

Gratuluję wszystkim laureatom konkursu!

 

Piotr Pieńkosz

 

Urodziłem się w lipcu 1990 roku w stolicy i od tamtej pory jestem związany z tym miastem, choć dzieciństwo spędziłem w niewielkiej, ale uroczej mazowieckiej osadzie.

Obecnie jestem uczniem jednego z czołowych warszawskich liceów. Wcześniej skończyłem publiczną szkołę podstawową i państwowe gimnazjum. Lubię dobre kino i interesujące książki, ale przede wszystkim pisanie. Na co dzień recenzuję filmy dla kilku internetowych portali, ale tak naprawdę dopiero przy pisaniu opowiadań w pełni rozkwitam.

Razem z wykreowanymi przeze mnie bohaterami przeżywam ich uczucia, doświadczam tego, co czują oni w głębi duszy. Pasjonuje mnie udział w konkursach literackich i publicystycznych. Wygrane nadają sens pracy twórczej, przegrane uczą pokory. Po debiucie w Internecie i prasie, ale jeszcze przed tym najbardziej wyczekiwanym, czyli książkowym. Relaksuję się grając amatorsko w piłkę nożną, siatkówkę i badmintona.
Co ciekawe, kiedyś występowałem nawet w juniorskim, lokalnym klubie piłkarskim. Cieszę się jednak, że tam mi się nie powiodło, gdyż dziś mogę rozwijać się literacko. Teraz nie  marzę już o sławie  Zinedine'a Zidane'a, Luisa Figo czy Ronaldo, ale o uznaniu jakie zdobyli  Umberto Eco, Dan Brown czy Mario Puzo.

 

Maria Kubiak

Urodziłam się 29 .09. 90r. w Mogilnie. Mieszkam we wsi Bławatki, gm. Strzelno, woj. kujawsko - pomorskie. Obecnie jestem uczennicą klasy IIIa Liceum Ogólnokształcącego im. I Armii Wojska Polskiego w Strzelnie.

 

Kara_Karo

Nazywam się Karolina Karaś i mam 16 lat. Mieszkam na Pomorzu, w Słupsku. Bardzo lubię czytać książki i pewnie właśnie dlatego zaczęłam pisać. Niezwykle cenię twórczość pisarską Agathy Christie, Stephenie Mayer oraz Carlosa Ruiza Zafóna.

Poza tym uwielbiam słuchać muzyki oraz oglądać filmy. Moją ogromną pasją jest nauka języków obcych - obecnie uczę się czterech. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję wiele podróżować. Co do miłości - myślę, że łatwiej o niej pisać, niż naprawdę przeżywać ;-) pozdrowienia od kara_karo

 

Anna Pazurek

Urodziłam się we Wigilię orwellowskiego 1983 roku. Jest we mnie trochę złośliwości, trochę melancholii, dużo dumy i determinacji. Popełniłam kilkanaście błędów, ale każdy z nich dał mi do myślenia. Wierzę w to, że wszystko jest do zdobycia, jeśli wiemy, na czym nam zależy.

Od ponad dwóch lat mieszkam na Wyspach i doskonalę się w sztuce jeździeckiej i weterynaryjnych aspektach związanych z końmi. Każde marzenie jest warte tego, by o nie walczyć. Uwielbiam pisać, gapić się na obrazy Salvadora Dali, narzekać na angielską pogodę i zamyślać się przy kubku gorącej czekolady.

 

Teresa Chmielewska

Jestem mężatką, matką trzech córek. Pracuję w dużym zakładzie przemysłowym. Wolne chwile poświęcam na czytanie książek, a od niedawna na pisanie. Mam szerokie zainteresowania.

Z natury jestem samotnikiem, uwielbiam spacery w deszczu, lubię jak krople wody spływają mi po twarzy, wpadają za kołnierz, wywołując  przyjemny dreszczyk. Lubię też, kiedy słońce ogrzewa moje ciało na piaszczystej plaży.

Nie lubię piratów drogowych, braku kultury, polityki.

 

Bożena Labus

 

 

W wolnych chwilach piszę dla tych małych, jak i trochę większych. Amatorsko biegam w maratonach, podróżuję, pociąga mnie to co nieznane. Studiowałam pielęgniarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i logopedię na Uniwersytecie Śląskim.

Kontakt - sylabus@interia.eu

 

Adam Krypczyk

Pochodzę z Górnego Śląska, gdzie uczę się jeszcze w technikum. Od jakiegoś czasu próbuję tworzyć opowiadania, głównie fantasy, ale ostatnio zająłem się również opowieściami w czasach współczesnych. Moje dotychczasowe sukcesy, to zwycięstwa w kilku konkursach prozatorskich odbywających się na różnych portalach internetowych.

 

Izabela Nawrotek

Mam 25 lat. Mieszkam na wsi niedaleko Kutna. Ukończyłam technikum odzieżowe, z zawodu jestem technikiem technologii odzieży. Pracuję w swoim zawodzie.W wolnych chwilach dużo czytam, piszę opowiadania, w których zamieszczam swoje prawdziwe przeżycia pomieszane z fikcją literacką. To było moje pierwsze opowiadanie.Cieszę się, że się spodobało.

 

Aneta Rzepka

 

Urodzona w 1980 roku w Wołominie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Tytuł magistra zdobyła na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z wykształcenia jest teatrologiem i historykiem literatury.

Z dobrą książką zaprzyjaźniona od dzieciństwa. Już jako niemowlę metodą ?trzech p" (pognieść podrzeć, połknąć), czytała pilnie Sienkiewicza. Później przyszedł czas na pierwsze bajki - rymowanki, wierszyk o Murzynku i samodzielne poznawanie czarno-białego świata literek.

Pierwsze małe opowiadania przechowuje na dnie szuflady, strzegąc, by ktoś niepowołany nie odkrył, że nie zawsze żyła w zgodzie z ortografią i interpunkcją. Pisanie jest dla niej przede wszystkim wspaniałą przygodą, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy. Może dlatego lubi to, co robi i robi to z pasją.

 

Anna Walczak

Mam 15 lat. Urodziłam się i mieszkam w Lublinie.

Chodzę teraz do 3 klasy gimnazjum. Piszę już od kilku lat, chociaż zazwyczaj tworzę dłuższe opowiadania.
Nigdy jednak nie zdecydowałam się ich pokazać i jestem bardzo zadowolona, że ten konkurs okazał się tak dobrą decyzją.

Poza pisaniem interesuję się również muzyką, głównie amerykańskim rapem.

 

Ewa Jarocka

Lubię cztać książki. Wszystkie książki. Ale im więcej ich czytam, tym mniej książek uważam za wartych mojej uwagi. Dlatego tworzę własne czytadła.

 

Marcela Mucha

Marcela Mucha - uczennica II klasy LO o profilu dziennikarskim. Jej hobby to jazda konna i czytanie ksążek. Swoimi opowiadaniami i wierszami wyraża to, co czuje i co akurat przeżywa. Nie pisze o czymś czego tak naprawdę nie doznała. Każdą wolną chwilę spędza na tworzeniu czegoś "do szuflady". Na ogół spokojna, lubiąca towarzystwo przyjaciół i znajomych. W swoim opowiadaniu pt. "Nazywam się Anka" opisała miłość z góry skazaną na przegraną. Często współautorem jej opowiadań jest samo życie.

 

T.T. Turman

Aktualnie przeżywam kryzys wieku średniego, mieszkam na wsi, pracuję w szeroko rozumianej sferze publicznej, studiowałem na kierunkach humanistycznych (?) i w Warszawie i w Łodzi i w Poznaniu.

Jak do tej pory publikowano moje teksty wyłącznie w pismach naukowych, aczkolwiek karierę zawodową zaczynałem w prowincjonalnym (może złe słowo) piśmie. Jestem Wielkopolaninem, ale w każdym województwie wytrzymuję góra 5 lat. Często podróżuję wtedy mam czas by poukładać sobie w głowie, to co przeżyłem.

Obecnie mieszkam i pracuję na Mazowszu. Staram się dbać o swoją prywatność, ale różnie z tym wychodzi... . Turman to pseudonim zawierający człon nazwy miasteczka z którego pochodzę. Kilka razy byłem w szoku, ile ludzie z którymi pracuję wiedzą o mnie z...  internetu. Single, to cykl opowiadań o osobach samotnych, z różnych powodów. Są tam i kobiety i mężczyźni.

 

Mirosław Sznajder

Jestem współzałożycielem, no i członkiem grup literackich: Kalmar i Stajnia. Stajnia swego czasu wspierała Forum Poetów w Hybrydach oraz współtworzyła Konfederację Nowego Romantyzmu. Moje opowiadania ukazywały się w "Nowym Wyrazie", w "Sztandarze Młodych", "Głosie Pojezierza" oraz w antologii "Iskier".

Pisywałem również recenzje do "Nowych Książek". I unikałem za wszelką cenę wiernopoddańczego zachwytu nad pisaniem własnym, ale też nie padałem przed ołtarzem literatury w ogóle - nie dlatego, bym ją lekceważył, ale jako polonista miałem, i mam wciąż jeszcze nieco rozeznania, że na tym gruncie obok rzeczy wielkich pleni się mnóstwo tandety. Nieobce były mi podejrzenia także i do własnego pisarstwa - skoro pisze się ani dobrze ani źle, to po co pisać?

Obecnie wydajemy z przyjaciółmi nieregularnik Rękopis, który w jakiś sposób bywa miejscem "spotkań" tekstów środowiska. A tak w ogóle, to więcej chyba piszę teraz wierszy, niż opowiadanek.

 

Bartosz Wiczkowski

Urodzony w 1984 w Rzeszowie. Ukończył Uniwersytet Rzeszowski, kierunek filozofia. Mieszka i pracuje w Dąbrowie Górniczej. Publikował w ?Śląsku". Laureat kilku konkursów literackich i poetyckich. Przed debiutem książkowym.

 

Karolina Cisowska

Urodzona w 1991 roku, w woj. Łódzkim. Uczennica 2 klasy na kierunku humanistycznym w Zespole Szkół Samorządowych nr.1 w Opocznie. Debiutantka.

Zażarty metalhead, amatorka literatury: zwłaszcza powieści fantasy i horrorów psychologicznych mistrzów klasyki XIX, XX w, a także książek demonologicznych.

Prócz tego praktykuje: rysownictwo, capoeirę, czynienie psychologicznych analiz, jeździectwo, pożeranie miodowych kółeczek cheerios, harcerstwo, pisanie na potęgę (skończyła 3 powieści, sporo opowiadań i oczywiście nikt nie chce tego wydać).
Dumna założycielka internetowej Gildii Bardów.

 

Martyna Puc

 

Krzysztof Rajda

Mam 17 lat, jestem uczniem 1 klasy 1LO w Lesznie, wielkopolska. Interesuje sie ogólnie informatyką, a
konkretniej to programowaniem gier.

 

Dariusz Eckert

 

Znany krakowski poeta, murarz i chuligan. Autor urodził się w lipcu, dokładnie w drugiej połowie lipca 1964. Zaangażowany w wiele różnych przedsięwzięć art. Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania na łamach można by rzec, że jest to nieustanny debiut. Drukowany tu i tam, wygrał parę konkursów.

Jeśli kto zainteresowany to zapraszam na stronę www.literaeckert.pl

 

Piotr Bulak

 

(1974) Absolwent dziennikarstwa i SGH. Dramaturg, dziennikarz, wykładowca UW.

piotr.bulak@wp.pl

 

O. Wojciech Kobyliński CMF

Urodzony w 1980 r. Siedlcach, gdzie również się wychował. Po maturze w 1999 rozpoczął studia na SGGW w Warszawie, które jednak już po roku przerwał, by wstąpić do Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów we Wrocławiu. Pierwsze śluby zakonne złożył w 2002 r., a w 2008 przyjął święcenia kapłańskie. Skierowany do pracy na misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zachodniej Afryce. Obecnie odbywa roczny kurs języka francuskiego w Paryżu.

Autor w serwisie: https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/rozni-autorzy.html
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor