A A A

Piotr Bednarski

Piotr Bednarski

Piotr Bednarski

Piotr Bednarski urodził się na kresach - na Podolu. Dzieciństwo spędził w ZSRR. Do Polski powrócił dopiero po śmierci Stalina. A więc wiadomo, że był na cenzurowanym. Dzieciństwo miał bogate w doświadczenia graniczne, widział dużo zła i dużo zła zaznał, kąpał się goryczy. Z natury obieżyświat. Był rolnikiem, dokerem, drwalem, rybakiem dalekomorskim i marynarzem. W młodości nie mógł sobie znaleźć miejsca. Morze dało mu ukojenie i ruchomy dom. To było to, czego szukał i potrzebował - wszystko miał zawsze przy sobie.

Poeta i prozaik. Wydał dwanaście tomików wierszy, pięć tomów opowiadań i pięć powieści. Wiele z powieści otrzymało nagrody. Krople soli - Nagroda lireracka CRZZ-1977, Czarcie nasienie - Nagroda Konrada 1978, Morze u wezgłowia - Nagroda im. Marcina Borzymoskiego, Lancelot - Nagroda Funduszu Literatury 1986, Parsifal - Nagroda miesięcznika "Pobrzeże" i Wojewody Koszalińskiego 1989, Błękitne śniegi - Nagroda Fundacji Kultury 1996 (powieść została zaadaptowana na widowisko telewizyjne przez Izabelę Cywinską - emisja TVP1 i TVPolonia - oraz przetlumaczona na język francuski, włoski rumuński i niemiecki).

W latach 2007-2008 wydał pięć tomików wierszy: Zlotorunne żmijowisko, Syberyjski kosaciec, Świat-kwiat, Chryzantemy złociste, Miłość to ty, zawierające w sobie wartości artystyczne tej miary, co zawierają wiersze  A. Zagajewskiego, Z. Herberta czy Cz. Miłosza. Tomiki Bednarskiego były zawsze ignorowane przez możnych tego świata starego i nowego systemu.

 

Autor w serwisie: https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/piotr-bednarski.html
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor

Lista publikacji: