A A A

Magdalena Ponurkiewicz

Magdalena Ponurkiewicz

Magdalena Ponurkiewicz

urodziła się w 1945 roku w Barcicach k. Starego Sącza.

Pierwsze lata życia spędziła w przepięknej barcickiej leśniczówce nad Popradem, co nie pozostało bez wpływu na rozwój wyobraźni i wrażliwości dziecka .

Rodzice usunięci z tego miejsca za nieprawomyślność wraz z ciężko chorą Magdaleną, która na kilka lat straciła słuch, zmuszeni zostali do wyjazdu do Nowego Sącza. Tam autorka ukończyła szkołę podstawową, a następnie cała rodzina wyjechała w kieleckie, gdzie Magdalena uczęszczała do szkoły średniej. W roku 1973 udało się jej wrócić do wymarzonej krainy dzieciństwa.

Absolwentka psychologii UJ i logopedii UMCS pracowała w sądeckiej oświacie i służbie zdrowia jako jedyny logopeda w województwie. Organizowała kolejne poradnie logopedyczne, przyjmowała dzieci i dorosłych z wszelkimi wadami wymowy, w tym jąkania, gdzie w terapii posługiwała się m.in. hipnozą. Rehabilitowała chorych z afazją, oraz pacjentów po usunięciu krtani, wytwarzając głos zastępczy u bezkrtaniowców. Szkoliła nauczycieli i studentów w ODN i Kolegium Nauczycielskim.

W 48 roku życia w związku z uszkodzeniem strun głosowych przeszła na rentę i zajęła się działalnością artystyczną. Projektowała i wykonywała kwiaty z jedwabiu, aplikowała odzież i elementy wystroju wnętrz na zamówienia krakowskich galerii.

Półroczny pobyt w Nowym Jorku zaowocował reportażem pt. „Byłam niewolnicą czyli na czarno w Nowym Jorku” wydaną w 2002 roku. Poprzedziły ją „Okruchy pamięci” – sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa, Doliny Popradu i Beskidu Sądeckiego. Książka zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu czytelników w konkursie ks. prof. B. Kumora w 2015 r. Taki sam sukces u czytelników osiągnęła „Tajemnica węgierskiego manuskryptu” wydana w roku 2013, będąca opowieścią osadzoną w Beskidzie Sądeckim, o przyjaźni Polaków i Węgrów w najtrudniejszych dla tych dwu narodów czasach...

Jedenastoletnia przerwa w pisaniu spowodowana była ciężką chorobą autorki.

Malowała na szkle, czego finałem był w roku 2010 wernisaż w MCK Sokół w Nowym Sączu, w ramach cyklicznego festiwalu „Pamiętajcie o ogrodach”. Namalowała w sumie 250 obrazów i szczęśliwą passę przerwały poważne problemy ze wzrokiem.

Wróciła do pisania i w roku 2015 powstała kolejna książka „Okruchy życia” - kontynuacja „Okruchów pamięci„, których w tym czasie ukazało się drugie, poszerzone wydanie.

Ostatnią książkę „Bój o Polskę” - pozycję publicystyczną o tematyce politycznej, w przeciwieństwie do zbeletryzowanych trzech poprzednich pozycji, wydała w roku 2019, otrzymując równocześnie Medal „Polonia Minor” za pracę na rzecz popularyzacji historii i tradycji regionu.

Za największy sukces uznaje jednak niezwykłą popularność swych książek zarówno wśród czytelników miast, miasteczek jak i wsi Sądecczyzny.

Jeśli Państwo chcą dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy na stronę autorską

autorki: magdaponurkiewicz.wixsite.com/oficjalna-strona.

 

Adres internetowy: https://magdaponurkiewicz.wixsite.com/oficjalna-strona
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor,Self-publisher

Lista publikacji: