A A A

Ida Jadwiga Łubińska

Ida Jadwiga Łubińska

Ida Jadwiga Łubińska

Kobieta renesansu. Pisarka, malarka, dziennikarka, filozof, psychoterapeuta … przyjaciółka, matka, babcia.  Wieczna studentka. Jej motto: „Żyj jakbyś miał umrzeć jutro, ucz się jak byś miał żyć wieczność” (za Mahatmą Gandhim). „Ułamki czasu i pejzażu” to jej pierwsze oficjalne wydawnictwo. Zbiór felietonów; przemyśleń, emocji, refleksji, które poruszą każdego. Bardzo kobiece, głębokie, poruszające.

Polecam - Sergiusz Łubiński.

 

 

Kim jestem, co robiłam?

 

Bibliotekarką, instruktorką i kierowniczką instytucji kulturalnych. Organizowałam i prowadziłam duże imprezy na mieszkańców Częstochowy. Pisałam scenariusze i reżyserowałam spektakle w dziecięcych teatrzykach. Byłam wykładowcą Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.

Kolejny etap – to dziennikarstwo, (redaktor Gazety Częstochowskiej i Głosu Hutnika).

Kilkuletni pobyt zagranicą spowodował przerwę w zawodowych obowiązkach.

Po powrocie do kraju, w 1997 roku otworzyłam Centrum Psychoedukacji w Częstochowie. W Centrum znajdowały się gabinety psychoterapeutyczne, gabinety masażu, medycyny niekonwencjonalnej i konwencjonalnej. Organizowałam wykłady, na które zjeżdżali się wybitni przedstawiciele szkół i kierunków psychologicznych z całego świata, a także warsztaty, zajęcia fizyczne i tańce. Działała księgarnia i kawiarenka, urządzaliśmy wystawy i koncerty. W 2007 zrezygnowałam z prowadzenia firmy.

Lecz nigdy nie rozstałam się z moją pasją: psychologią, rozwojem osobistym.

W ramach Instytutu Świadomego Życia wykładałam w niektórych jego filiach. Tematyka psychologiczno – filozoficzna przejawia się w treściach moich publikacji.

Motorem moich działań często było motto: Życie jest darem, doceń to, życie jest misją, działaj!

Latem 1981 roku z grupą pasjonatów - plastyków amatorów zarejestrowaliśmy Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków. Z nową działalnością wiązały się wyjazdy na plenery, konferencje i konkursy. W trudnym momencie, po nagłej śmierci prezesa, podjęłam się podtrzymania dzieła naszego twórcy, znalazłam lokal, który wiele lat służył jego członkom, inicjowaliśmy nowe projekty i akcje. Sama też uczestniczyłam w corocznych plenerach, w wystawach zbiorowych. Miałam wystawy indywidualne i wspólne z przyjaciółmi. Zdobywałam nagrody, dyplomy i odznaczenia. Najważniejsza - to Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyznana za całokształt działalności w 2011 roku.

Przez ponad trzydzieści lat przynależności do Stowarzyszenia przygotowałam kilkadziesiąt katalogów do wystaw zbiorowych i dla indywidualnych twórców i ich wystaw. W prasie prezentowałam osiągnięcia Stowarzyszenia oraz inne wydarzenia kulturalne. Na 35–lecie działalności Częstochowskiego Stowarzyszenia im. J. D. Gracza (obecna nazwa) wydano moją monografię, którą zatytułowałam Kolory pasji.

Uczestniczyłam też w pracach i zarządzie innej grupy twórczej -Stowarzyszenia Środowisk Twórczych, które przez 20 lat prężnie się rozwijało. Skupiało przedstawicieli różnych zawodów: aktorów, muzyków, plastyków, dziennikarzy, z pasją oddających się swoim dziedzinom. To środowisko kipiało od pomysłów i realizowało je. Były koncerty muzyczne, wystawy, bale sylwestrowe, Andrzejki, Zaduszki jazzowe itd. Zorganizowano ponad dziewięćset imprez. Po dwudziestu latach odebrano Stowarzyszeniu siedzibę i ducha działania.

Wspomnę jeszcze o zespole muzycznym - „La musica corale” przy Filharmonii Częstochowskiej. Śpiewałam w pierwszych sopranach. To była najpiękniejsza muzyczna przygoda, jaka mi się w życiu przytrafiła.

Aktualnie współpracuję ze Stowarzyszeniem Galeria Literacka, który wydaje kwartalnik pod tym samym tytułem. Publikuję tam opowiadania, eseje, wywiady, relacje z wydarzeń kulturalnych. Jestem w zespole redakcyjnym pisma.

W grudniu 2016 roku Galeria wydała zbiór moich opowiadań p.t. Ułamki czasu i pejzaży. W przygotowaniu do druku jest zbiór esejów. Nigdy też nie zaprzestałam działalności dziennikarskiej. Współpracowałam, doraźnie z kilkoma pismami psychologicznymi.

Z wykształcenia jestem mgr filologii polskiej, dziennikarką, psychologiem, filozofem …

 

 

 

 

 

Autor w serwisie: https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/ida-jadwiga-lubinska.html
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor,Self-publisher

Lista publikacji: