A A A

Hanna Świątkowska

Hanna Świątkowska

Hanna Świątkowska

Jestem absolwentką Wydziału zootechniki krakowskiej Akademii Rolniczej. Z zawodem pożegnałam się dość szybko - okoliczności życiowe nie tyle pozwoliły, co wręcz poprowadziły mnie na ścieżkę znaną jeszcze z dzieciństwa - zielarstwo.
Wiedzę o roślinach, ich zastosowaniu, właściwościach, ale także wyglądzie, występowaniu, wyszukiwaniu ich w różnych środowiskach i warunkach zaczęłam zdobywać jeszcze - jakże by inaczej, tradycyjnie - pod okiem swojej babci, znanej w swoim środowisku uzdrowicielki.
Po latach studiów, wracając do umiejętności i tajemnic "prababuni", znalazłam w nich swój klucz do tego, co jest moją największą pasją - pomagania ludziom. Niemało miejsca w moich działaniach zajmuje wiedza kulinarna , przetwórstwo "zielarskie"  i codzienne użytkowanie roślin dziko rosnących. Moja praca z roślinami zielarskimi jest pracą praktyczną. Sama gromadzę i konserwuję surowce, głównie rośliny dziko rosnące. Wiedza taka liczy sobie całe tysiąclecia. I mimo, że walory lecznicze roślin od dłuższego już czasu bywały lekceważone, zaś potencjał spożywczy - zapomniany, przetrwała! Co dowodzi jej ogromnej wartości.
Ciągłe poszukiwania wiedzy, umiejętności, poszerzanie i stałe odkrywanie nowych sposobów i metod sprawiają, że zielarstwo pozostało wprawdzie najszerszą - ale nie jedyną metodą terapeutyczną, z jakiej korzystam. Pracuję także z ruchem, dźwiękiem, kolorem, światłem, hydro i arteterapią.  Jestem terapeutką w szerszym niż ziołolecznictwo zakresie, co daje mi możliwość traktowania Natury jako harmonijnej całości. A także nowe perspektywy korzystania z ziół.
Wszystkie te elementy stanowią części składowe "docierania do własnej rzeczywistości". Jedynej i niepowtarzalnej dla każdego...
Najlepiej poznaną i stanowiącą bazę profilaktyki, relaksu, sposobów na stres jest jednak w mojej praktyce wiedza zielarska. Rozsądne, zrównoważone stosowanie roślin , zarówno  tych dzikich jak i ogrodowych, przyprawowych, ale nie tylko - w życiu codziennym. A także ciągły kontakt z owymi roślinami, poszukiwania nowych rozwiązań, wędrówki na łąki, pola, do lasu - wszędzie tam, skąd można czerpać bogactwa Natury. Od kilku lat prowadzę regularne warsztaty,  spotkania i zajęcia dla grup i osób indywidualnych w bardzo różnym wieku. Spotkania te, zazwyczaj w terenie, uczą rozpoznawania i podstawowych zastosowań roślin dziko rosnących i ogrodowych.

Kontakty do Zielichy:
Mail:
zielichanka@gmail.com

Adres "Chaty Zielichy": Makoszyn 19, woj. Świętokrzyskie, gmina Bieliny


Namiar GPS:  50'47,50'' N ; 20'56,31'' E

Adres WWWwww.zielicha.of.pl

Autor w serwisie: https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/hanna-swiatkowska.html
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor

Lista publikacji: