A A A

Annais

Annais

Annais

W pseudonim Annais przebiera się literacko Anna Alochno-Janas, urodzona 8 kwietnia w Sosnowcu, absolwentka kulturoznawstwa, czterokrotna laureatka konkursów poetyckich (m.in. Laur Zawodziański, Zagłębiowski Pegaz), autorka wierszy, opowiadań, esejów, felietonów, recenzji. Swoje teksty wydaje głównie pod pseudonimem. Pseudonim Annais powstał z połączenia imion Anna i amerykańskiej pisarki Anais Nin.

Przybranie pseudonimu pisarskiego było przemyślanym zabiegiem autokreacyjnym mającym na celu zaznaczenie indywidualności i twórcze podejście do własnej tożsamości. Jest to zarazem gest feministyczny: nazwanie samej siebie imieniem to akt wyboru w przeciwieństwie do nazwisk, które określają kulturową przynależność.

Annais była uczestniczką kursu pisarstwa dr K. Krzan, warsztatów twórczego pisania (M. Fox , J. Suchanek, I. Słomak) i warsztatów literackich (F. Netz, M. Szczawiński, M. Melecki) oraz warsztatów krytyki literackiej (K. Uniłowski, A. Nęcka, W. Rusinek). Publikowała m.in. w „SosnArt”, „Art Anons”, „ProArte”, www.strefaautora.pl . Na swoim koncie ma także esej Eros i Tanatos w fotografii. Między pożądaniem a śmiercią opublikowany w monografii pokonferencyjnej Fotografia. Spojrzenia literackie i filmowe (Katowice 2009). W latach 2004-2006 prowadziła własny e-magazyn literacki „Black & White SML” i blog erotyczny, a także wydawała e-booki własnym sumptem.

Oficjalnie debiutowała e-bookiem poetyckim Arachnologia z własną okładką i ilustracjami oraz posłowiem Leszka Żulińskiego. Drugą e-książką w jej dorobku jest esej Samobójstwa literackie

Prywatnie jest przykładem na to, że w jednej i tej samej osobie mogą tkwić zaskakujące opozycje i kontrasty. Mówi o sobie, że jest romantyczna i erotyczna zarazem. Wielbicielka kotów, czekolady i błękitnych sukienek, inspiracją życiową są dla niej Anaïs Nin i Stanisława Przybyszewska, do jej ulubionych twórców należą m.in.: F. Kafka, A. Świrszczyńska, H. Poświatowska, I. Filipiak, B. Schulz, S. Plath, K.K. Baczyński, J.C. Somoza, I. Calvino, J. Borges.

Od wielu lat fanka Michaela Jacksona, fascynuje się La Roux, lubi soul i smooth jazz, z poezji śpiewanej preferuje Michała Bajora i Annę German. Interesuje się feminizmem i pisarstwem kobiet, erotyką w literaturze i sztuce, androgynicznością, psychoanalizą, filozofią (zwłaszcza zagadnieniem samobójstwa i prokreacji), figurą femme fatale w filmach noir i wideoklipami. Tańczy amatorsko. Zodiakalny Baran. Mieszka i pracuje w Sosnowcu. Od września 2011 jest redaktorem naczelnym portalu StrefaAutora.pl

Więcej informacji:

Autor w serwisie: https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/annais.html
Jest członkiem: E-bookowo
Jako: Autor,Self-publisher

Lista publikacji: