A A A

Jak Autor może promować e-booka

Większość Autorów po publikacji wycofuje się i czeka. Po jakimś czasie dopiero loguje się do panelu, by sprawdzić, ile się sprzedało. Tymczasem publikacja to dopiero początek ciężkiej pracy. W dzisiejszych czasach rola wydawcy staje się coraz mniejsza. Jego zadanie to przygotowanie książki do wydania, dystrybucja (e-bookowo przekazuje swoje e-booki do wszystkich księgarni w kraju), wysłanie propozycji do recenzentów. Proszę sobie jednak wyobrazić, jak w zalewie książek, jaki mamy dziś w sieci i na półkach sklepowych, wybrać coś dla siebie, coś wartościowego. Jak przede wszystkim zwrócić uwagę na książkę debiutanta, jeśli nic o nim nie wiadomo. Jak ma być wiadomo, skoro sami autorzy nie podają informacji o sobie, wzdrygają się przed pokazaniem swojego zdjęcia, nie chcą rozmawiać z czytelnikami. To zaskakująca postawa. Książka, choćby najlepsza, nie obroni się bez Autora. Potrzebuje go jak ryba wody. Autorzy często zasłaniają się fałszywą skromnością, twierdzą, że nie zależy im na sławie, chcą tylko, by ktoś ich czytał. Dlaczego zatem nie wypuszczają swojej książki za darmo tylko targują się o każdą złotówkę w cenie e-booka? A może właśnie dobrym wyjściem byłoby maksymalnie obniżenie ceny na początek (zawsze można ją podnieść), by skłonić do zakupu niezdecydowanych? Jeśli ktoś ma wydać na książkę elektroniczną kilkanaście złotych, będzie szukał raczej czegoś znanego. Pomyślcie o tym, Drodzy Autorzy. Dziś macie niezwykłą i niespotykaną dotąd możliwość szybkiego zaistnienia na rynku wydawniczym. Pamiętajcie jednakże, że konkurencja jest duża, takich jak Wy, debiutantów, zakochanych w swojej książce, są setki, tysiące, miliony. Wiem, jak bardzo Wam zależy na KSIĄŻCE, na jej wydaniu, zobaczeniu na półce w księgarni. To cel i sens życia pisarza. Pragniecie czuć się docenieni, poważani, marzycie o tym, by ktoś nazwał Was pisarzami, by móc wpisać w urzędowym formularzu zawód: pisarz. Zadrżało teraz Twoje serce na tą myśl, prawda?

Zatem zabierz się do pracy, Drogi Początkujący Autorze. Stoi przed Tobą Nowa Droga, zawód przyjemny, choć trudny, w którym nie osiągniesz sukcesu bez własnego zaangażowania.

Co możesz zrobić, by pokazać i wypromować swoją książkę? Wszystko.

Przede wszystkim – poczuj się pisarzem. Tak, właśnie opublikowałeś Książkę, której nadano unikalny numer ISBN, dzięki czemu trafiła ona do archiwów Biblioteki Narodowej, gdzie kolejne pokolenia będą mogły do niej sięgać. Brak nośnika papierowego może okazać się w przyszłości sporą zaletą – Twoje dzieło będzie dostępne WSZĘDZIE. Pomyśl o tym. Dzięki digitalizacji Twoja Książka stała się częścią kulturalnego dorobku ludzkości. Kto wie, może za dwieście lat ktoś ją odkryje na nowo i stanie się symbolem Twojej epoki? Wiem, może za daleko się posunęłam w tych marzeniach, ale na tym właśnie polega fantazjowanie : )

Do rzeczy:

  1. Napisz swoją biografię, dodaj ciekawe zdjęcie, pokaż się od jak najlepszej strony, zainteresuj swoją osobą czytelnika. Umiesz pisać, więc nie powinno Ci to sprawić zbyt wiele trudności (choć oczywiście będziesz marudzić, że najtrudniej pisze się o sobie - jakby sama Twoja Książka była o czymś innym... ; )).
  2. Postaraj się, by znajomi, którzy już przeczytali Twoją książkę, napisali o niej kilka ciepłych słów. Znają Cię, chętnie to zrobią. Jeśli wstydzisz się pokazać to, co napisałeś znajomym i rodzinie, czy dasz sobie radę z obcymi ludźmi? Z chwilą publikacji przestaniesz być anonimowy, nawet jeśli ukryjesz się za pseudonimem.
  3. Skorzystaj z opcji Share przy podglądzie e-booka na naszej stronie, pozwala ona rozesłać automatycznie fragment Twojej e-książki do wszystkich znajomych, Ci wyślą ją do swoich, tamci do kolejnych… Jesteś w stanie policzyć, ile to osób?
  4. Wykorzystaj do promocji siebie i swojej książki portale społecznościowe. Autorzy, którzy codziennie coś publikują na Facebooku stają się w końcu rozpoznawalni, gdy przypadkiem trafisz na książkę kogoś, kogo znasz z codziennych wpisów na FB, z pewnością weźmiesz do ręki jego dzieło, choćby z czystej ciekawości. Publikuj fragmenty swojej powieści, okładkę, pamiętaj o linku do strony zakupowej (internauci nie lubią szukać).
  5. Możesz założyć bloga, w którym zamieszczać będziesz fragmenty, recenzje i opinie innych. Możesz też jako już zawodowy pisarz, założyć stronę autorską – łatwiej Cię będzie znaleźć w sieci, a zarazem dasz czytelnikom i potencjalnym wydawcom, producentom filmowym, możliwość kontaktu ze sobą. Publikuj swoje teksty na portalach literackich (tu oczywiście polecam naszą Strefę Autora…)
  6. Pisz, pokazuj się, bądź aktywny. Statystyki jasną pokazują, że ponad 80% czytelników wybiera książki w Internecie. Niech więc znajdą tu Ciebie i Twoją książkę.

Wielu naszych autorów, po publikacji elektronicznej, wydało już swoją książkę na papierze. Wydawcy przychylniej patrzą na Autorów po debiucie, dobrze zakorzenionych w sieci, rozpoznawalnych, mających już swoich czytelników.

Twoja literacka przyszłość jest w Twoich rękach. Potraktuj swoją rolę jak zawód. Internet daje nieograniczone możliwości, bez wychodzenia z domu. Zresztą, możesz dostać zaproszenie na spotkanie z literackie z Twoim udziałem, jeśli już będziesz tak łatwo rozpoznawalny w rzeczywistości wirtualnej…

Życzę powodzenia

Katarzyna Krzan